Για να ολοκληρώσετε τις σπουδές σας  θα πρέπει μετά το επιτυχές πέρας των μαθημάτων σας και την συγγραφή της διπλωματικής σας εργασίας (τελευταία υποχρέωση σας):

α) Να παρουσιάσετε τη διπλωματικής σας εργασία στην τριμελή εξεταστική επιτροπή.

α1) Η ημερομηνία/ώρα/τόπος/τρόπος παρουσίασης της διπλωματικής σας εργασίας καθορίζεται από την Ε.Δ.Ε. του Δ.Π.Μ.Σ. σε συνενόηση με τους/τις επιβλέποντες/επιβλέπουσες. Δεν εμπλέκεται σε αυτή τη διαδικασία η γραμματεία, απλώς θα πρέπει μόλις ενημερωθείτε σχετικά να δρομολογήσετε κάποιες διαδικασίες.
α2) Μόλις καθοριστεί ημερομηνία/ώρα/τόπος/τρόπος παρουσίασης της διπλωματικής σας εργασίας θα αποστείλετε στην γραμματεία είτε μέσω email στο msc-aeiforia(at)nured.auth.gr είτε αυτοπροσώπος :
       - Φωτοτυπία ταυτότητας (για επιβεβαίωση των στοιχείων σας στο ηλεκτρονικό φοιτητολόγιο).
       - Aίτηση ορκομωσίας (για να ενημερωθεί η γραμματεία για το τι έγγραφα θα ζητήσετε επιπλέον αυτών που θα σας δοθούν).
       - Αποδείξεις πληρωμής για τα επιπλέον έγγραφα που θα ζητήσετε πέραν αυτών που θα λάβετε ατελώς (1 Δίπλωμα, 1 Αναλυτική Βαθμολογία, 2 παραρτήματα Διπλώματος)                   (βλέπε σχετικές παρ.: Α->Α1->β) παρ 2)
α3) Με την παραλαβή από την γραμματεία του πρακτικού βαθμολογίας και την καταχώρηση του βαθμού της διπλωματικής στο σύστημα η γραμματεία θα σας ανακηρύξει. Αυτό είναι μια κατάσταση στην οποία ούτε ενεργός/η φοιτητής/τρια είστε αλλά ούτε και απόφοιτος/η. Το μόνο έγγραφο που μπορεί να εκδοθεί από το σύστημα είναι το πιστοποιητικό περάτωσης σπουδών.
α4) Παράλληλα σε αυτό το στάδιο οφείλετε να συνδεθείτε στο students.auth.gr και να ελέγξετε αν τα προσωπικά σας στοιχεία είναι καταχωρημένα σωστά, εάν ο τίτλος της διπλωματικής σας έχει καταχωρηθεί σωστά και τέλος γενικά αν εντοπίσετε κάποιο λάθος που εκ παραδρομής δεν έχει γίνει αντιληπτό.

β) Συνεδρίαση ΕΔΕ του ΔΠΜΣ για την επιβεβαίωση ολοκλήρωσης σπουδών.
Με την ολοκλήρωση των παραπάνω συντάσσεται κατάλογος με τους/τις φοιτητές/τριες που ολοκλήρωσαν επιτυχώς το πρόγραμμα και σε συνεδρίαση της η ΕΔΕ, επιβεβαιώνει την επιτυχή ολοκλήρωση του προγράμματος οπότε από αυτό το σημείο και μετά μπορείτε να προσέρχεστε από την γραμματεία  για την παραλαβή των τίτλων σπουδών σας και με την προϋπόθεση ότι θα έχετε στείλει στην γραμματεία :
    - την ακαδημαϊκή σας ταυτότητα
    - βεβαίωση κατάθεσης της διπλωματικής σας, στη κεντρική βιβλιοθήκη (βλέπε σχετικές οδηγίες)
    - βεβαίωση μη οφειλής σε βιβλιοθήκες του ΑΠΘ (παραλαμβάνεται από την βιβλιοθήκη της σχολής)(βλέπε σχετικές οδηγίες)
    - βεβαίωση διαγραφής απο τις φοιτητικές εστίες εάν διαμένατε εκεί

Με την ολοκλήρωση των σπουδών σας συνίσταται να διατηρήσετε τον ακαδημαικό σας λογαριασμό για να έχετε πρόσβαση στις υπηρεσίες αποφοίτων Α.Π.Θ. (εδώ)